شبکه های مجازی

از راهنمایی کلاس کامپیوتر داشتیم. آن زمانی که ویندوز نبود و MS DOC تنها سیستم عامل موجود در ایران بود...
در دبیرستان مدرک «آموزش مبانی مدیریت در کامپیوتر» را گرفتمو به لطف مدیر خوش فکرمان و همسر گرامی شان. چیزی که امروزه ICDL نام گرفت.
وقتی وارد دانشگاه شدم، دوستانم حتی بلد نبودند با ورد، سایز فونت رو عوض کنند.

وارد اداره که شدم، با اندک معلومات کامپیوتری، شده بودم آچارفرانسه گروه برای حل مشکلات کامپیوتری، از عدم گرفتن پرینت، تا شل بودن پورت و....

همکاری داشتیم که فکر می کرد از دماغ فیل افتاده. یک روز با ایمیل خودش نتوانست یک فایل ورد را بفرستد. من با ایمیلم فرستادم. بعد به من توصیه میک ند، پس از امروز، هر روز ایمیلت رو چک کن!!!!!!!!!!! آن وقت من روزی 8 تا ایمیل چک می کردم.

استادی دیدم که فقط بلد بود از روی جزوه بخواند. چند جلسه را پرینت گرفت، دید خیلی پرتی دارد. از جلسه بعد تبلت آورد. یک روز تبلت را می دهد دستم که : بچه ها باهاش بازی کردن، نور صفحه کم شده، میشه درستش کنید!!!!! هنوز هم تبلت ندارم، اما خیلی راحت setting پیدا شد...

هنوز هم ادعا نمی کنم از این دنیای گسترده مجازی چیزی می دانم.

آن وقت بدم می اید از آدم هایی که با داشتن پول، رفتند اخرین سیستم های لب تاب، تبلت و گوشی های لمسی خریدند وهیچی از امکاناتش رو نمی دانند.

فقط هر وقت به بنده می رسند میگن: اه! تلگرام نداری؟! گوشیت اندروید نیست! خب یه گوشی اندروید بخر و بیا تو تلگرام...

از تازه به دوران رسیده هایی که حتی بلد نبودند یک پست بگذارند توی یک وبلاگ... حالا برای خودشان مجازی بازی می کنند... فقط بازی و احوالپرسی...
اینقدر که اگر آیکون تلگرام از صفحه گوشی شان پاک شود، بلد نیستند دوباره فعالش کنند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اعصابی از حقیر خورد می کنند این تازه به دوران رسیده ها... :|

جهت پز دادن نبوده و نیست... هنوز خیلی چیزها نمی دانم از دنیایی که هر لحظه گسترش پیدا می کنند، اما ادعایی هم ندارم در دانستن...

مونا
و یه موضوع دیگه اینکه
واقعا قبول دارم بعضی ها روی مخ هستند :دی
ولی خب همه ما تازه به دوران رسیده ایم چون روز به روز دوران تغییر میکنه و ما تند تند خودمون رو سعی میکنیم باش وقف بدیم...
مثل ثبت نام کنکور که گذشته اینترنتی نبود اما الان فقط اینترنتیه و هرکس در هر جای ایران هست ملزم هست که ثبت نامش رو اینترنتی انجام بده بعد به کسی که مثلا از فلان روستاست و با ذوق رفته کاری که ملزم بوده انجام بده رو تعریف کرده و ذوق مرگ شده از تکنولوژی بگیم تازه به دوران رسیده و مدگرا؟ بالاخره هممون تازه به دوران رسیده ایم! :)

ممنون
اون روی مخ ها، روی اعصابم هستند... با تمام شاخصه هایی که پایین ذکر کردم... :)
این باز جهت پز دادن نیستا! ولی از اولین سالی که امکان ثبت نام اینترنتی قراهم شد، اینترنتی ثبت نام کردم برای ارشد...
واقعا این آدم هایی که با احترام به همه شون ، لفظ روستایی یا شهرستانی درباره شان بکار می برند و گاهی توهین آمیز می گویند که شخصاً ناراحت می شوم، به هر حال از ما تهرانی ها (که بیشتر از همه دود و ترافیک و آلودگی می خوریم) دسترسی شان به تکنولوژی کمتر است و خدا شاهد است، تا بحال نه توی ذوق چنین آدم های زدم و نه چیزی گفتم، اتفاقا با اشتیاق تمام حرفش را گوش دادم و تأیید کردم...
به نظرم اینجور آدم ها، اصلاً اون غرور و تکبر را ندارند و آنقدر صاف و صادق و صمیمی اند، که هر چی ازم بپرسند اگر بلد باشم، با کمال میل بهشون توضیح می دم. :)
مونا
سلام 
گاهی هم دلیل سوال کردن از شما به خاطر سهولت ارتباط است
مثلا با گرفتن ده هزار تومان اینترنت ماهانه خیلی راحت میشه یک عالمه تکست داد و در کنارش ارتباط تصویری داشت مثلا شما امام رضا تشریف دارید با یک پیامک به من می گویید دعاگو هستید ولی اگر من بپرسم که ا تلگرام نداری؟ به خاطر این است که دوست دارم التماس دعایت رو مثلا به همراه یک عکس از گنبد طلایی ببینم و یا صدای اذان توی حرم رو بشنوم با ارسال یک پیام صوتی..از این دید هم میشود نگاه کرد

همین ارتباط با گوشی های جاوا و...(و ارتباط از طریق پیامک و زنگ زدن به یک دوست) که شما الان دارید از یک زمانی تا به کنون استفاده میشده و میشه و  مد بوده یعنی شما مدگرا هستید؟

اینکه پیشرفته میشه تکنولوژی و به مرور جایگزین نسل قبلی میشه همه چی رو قبول ندارم که شما بهش میگید تازه به دوران رسیده

من تقریبا از 4 سال پیش گوشی با سیستم عامل آی او اس گرفتم..وقتی شبکه های اجتماعی ررو نصب کردم کنتکتم فقط 4، 5 نفر توش بود که همه شون بستگانم در خارج از کشور بودن...برام خیلی جالب بود که با هزینه ی خیلی کم میتونم با عموم و عمه و دایی و...در اونور دنیا مکالمه ی تصویری داشته باشم رفته رفته تعداد کنتکت زیاد شد یعنی قشنگ به مرور میدیدم ماهی دو نفر سه نفر به کنتکت اضافه میشه تا اینکه امروز حتی بقال چغال سر ککوچه هم خودش رو با این تکنولوژی وقف داده
اینکه اگر کسی الان از گوشی های اندرویدی استفاده نمی کنه حتما دلایل خاصی داره مثلا ممکن هزینه ش رو نداره یا مثلا دوست نداره خودش رو درگیر کنه و وقتش رو در این فضا صرف کنه و دلایلش محترمه ولی اینکه اگر کسی که خودشو با نسل جدید وقف داده با هر سطح سوادی رو قبول ندارم بش بگیم تازه به دوران رسیده! درسته که تازه به دوران رسیده اما بار معنایی منفیش جالب نیست و اینکه خب بالاخره خودش رسونده حالا هر جور که هست :)))
علیک سلام عزیزم
ماه رمضونت مبارک، طاعات وعباداتت هم قبول حق.
ممنون از نظر مبسوطت...
تا حالا کسی تو زیارت و اینا بهم نگفته این نکته رو...
پس منظورم رو درست نرسوندم.
چند نکته:
1-منظورم از «تازه به دوران رسیده» اینه که شخص X بره آخرین تکنولوزی روز دنیا رو بخره، گوشی تبلت مدل فلان! آخرین مدلی که الان اومده تو بازار، فقط برای اینکه پز بده ما پول داریم. وگرنه با ده تا مدل پایین تر هم کارش راه می افتاد. بعد بگو اگر یک درصد از امکانات جدید گوشی رو بشناسه، یا ازش استفاده کنه. بگو یک درصد... نه، استفاده نمی کنه. چون اصلاً بلد نیست.
2- نظر شما رو قبول دارم. تکنولوژی برای استفاده آدم هاست. ولی به نظرم هر کسی باید در حدی از تکنولوژی استفاده کنه که نیازش رو برطرف می کنه. هر سطحی از تکنولوژی برای استفاده عموم نیست. مثلا تبلت لمسی که حساسیت دقیقی داره و قلم هم داره، برای چیه؟ برای طراحی ساخته شده، اینکه شما یک طرحی رو خیلی راحت و بدون اینکه اول کاغذی اش رو بکشی و بعد وارد سیستم کنی، یکراست و بدون صرف هزینه، در سیستم بکشی. (حالا شاید برای قابلیت های دیگری هم طراحی شده باشه.) خب اگر چنین تبلتی رو بری برای یک بچه 5، 6 ساله بخری، (کلا مخالف خریدن چنین چیزی برای بچه هستم) اینجور آدم ها می شوند تازه به دوران رسیده!
3- یکی دیگر از ویژگی ها این آدم ها، عدم داشتن اطلاعاته، ولی خودش رو خیلی با سواد می دونه و از بالا به پایین نگاه می کنه. اصلاً هم حاضر نیست سوال کنه، فکر می کنه عالم دهر است. در مواجه با این آدم ها، فقط سعی می کنم مسخره اش نکنم، چون با کوچکترین چیزی به دل می گیرد و عصبانی می شود. وقتی هم که براش می خوای توضیح بدی، اینقدر با تحقیر نگاهت می کنه که خودت انجام بده، اینجور کارها که در شأن من نیست... و حاضر هم نیست حتی گوش کنه، فکر می کنه معلومات فعلی اش تا آخر دنیا کافیه.
4- استاد و دکتر بزرگواری بود که در محل کار قبلیم، واقعا لذت بردم اون یکسالی رو که درخدمتشون بودم. خیلی راحت معلوماتی که در باره کامپیوتر داشت، بهم یاد می داد و خیلی راحت تر، اگر چیزی را نمی دانستند، می پرسیدند...  همکاری باهاشون برام کلاس درس بود. هم احترام نگه می داشتند، با اینکه ایشون استاد بودند وبنده کارمند... و شاید از لحاط شنی 20 سالی بزرگتر از حقیر بودند. نه خودشان را خیلی بالا می دیدند ونه اینکه تو سر بنده می زدند... خیلی راحت می نشستند و اگر نکته ای را نمی دانستند، می پرسیدند. و بالعکس. ضمن اینکه نسبت به خیلی از اساتید حاضر، با تکنولوژی آشنایی داشتند واستفاده می کردند.
5- راه صحیح استفاده از تکنولوژی به نظرم حقیر:
اول نیازهای حال و آتی خودمان را بشناسیم،
دوم بریم سراغ تکنولوژی و در حد و اندازه ای که نیاز پنج سال بعد ما را برطرف می کند، دستگاه را بخریم.
سوم طریقه استفاده از دستگاه، امکانات و... را بشناسیم. یا از کسی بپرسیم، یا کاتالوگ را بخوانیم یا با سرچ زدن در دنیای گسترده اطلاعات، به آن دست پیدا کنیم.
چهارم: اگر کسی سوالی کرد، اول سعی کنیم، سوال را درست متوجه بشویم و هر چی به ذهنمان رسید، نگوییم، بعد اگر بلد نبودیم، بگوییم بلد نیستیم، ولی جوابی ندهیم که وقت طرف را بگیریم و تازه آن چیزی نباشد که او خواسته.
پنجم: سوالی داریم بپرسیم، واقعا ندانستن عیب نیست..
ششم: سعی کنیم فرهنگ استفاده از تکنولوژی را یاد بگیریم و رعایت کنیم. مثلا برای عروسی، تو تلگرام اقوام و بزرگترها را دعوت نکنیم. به نظرم بی احترامی است...
از گوشی،تبلت و... به جا استفاده کنیم. نه اینکه وقتی رفته ایم مهمانی، طرف دارد حرف می زند، تمام مدت سرمان تو گوشی باشد. به نظرم این توهین است به طرف مقابل.
یا در مکان های عمومی، خصوصاً در سخنرانی، مسجد و... اولین کاری که می کنیم در حالت سایلنس قرارش بدهیم که مرتب با صدایش روی اعصاب بقیه رژه نرویم.
همین... شرمنده طولانی شد...
فاطمه فاطمی
دانشجوی مهندسی نرم افزار که تلگرام نداشته باشد هم برای این جماعت تناقض عجیبی است!
ما هم داستان ها داشته ایم...
سلام
نمی دانم از کجا داشتن شبکه اجتماعی، کلاس محسوب می شود که ما شده ایم بی کلاس!
نمی خواهیم داشته باشیم، حالا مگه چیه خب!!!!!!!!!!!!!!! یعنی کچل شدم اینقدر جوابشون رو دادم.
بنت الهدی
سلام.
فکر کنم این مطلب بعد از سر و کله زدن یا مواجهه با یکی ازین تازه به دوران رسیده ها نوشته شده.
دلتان خیلی پر است :)
علیک سلام :)
کاملا درست فهمیدید. البته ترجیح دادم بحث را ول کنم.

الان از یک چیز دیگر هم دلم پر است، اینکه لب تابم بدون اجازه رصد شود...
سا قی
 احسنت حرف دل ما هم بود

من اولین باری که رفتم کلاس کامپیوتر ۹سالم بود همان دوره های dos &nc
چیزی حدود ۲۲سال پیش 
بعد می بینی در آمدی که یک سی دی رایتی دارد به مراتب بیشتر از..‌
بماند 
از کارخانه ارج چه خبر اصلا
سلام علیکم...
شما خیلی پیشروترید. بنده راهنمایی بودم که مدرسه مون کلاس کامپیوتر داشت.
بماند...
متأسفانه بسته شد ظاهراً.
سر گشته
:))
آخ گفتید هان!

این جماعت فقط به دنبال مد هستند.. هر چی مد بشه میرن دنبالش که عقب نیفتن!
سلام
نماز روزه هاتون قبول باشه ان شاءالله
علیکم السلام...
ان شاءالله، از شما هم قبول باشه.باشد که ما مدگرا نباشیم.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
در این دوره زمانه، همه معانی تغییر یافته.
روزگاری که همه می خواهند شبیه کس دیگری باشند. ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خود قیاس می کنند.
بعضی ها را دیگر نمی توان زن نامید.
بعضی زنانگی هایشان را گم کرده اند.
یا گذاشته اند داخل پستو
گروهی دیگر از زن بودن، یک قاب یادگاری دارند، شاید هم آلبوم خاطره، شاید...
اینجا به حکم عقل، قلم نویسی هایش رنگ و بوی زنانه گرفته، با چاشنی اخلاص، ان شاءالله.
ورود آقایان آزاد است... کلیک رنجه می کنید:)
Designed By Erfan Powered by Bayan